Stroj firmy Tamper byla dvounápravová traťová ASP pro podbíjení jednotlivých pražců. Bylo dovezeno pravděpodobně osm exemplářů, z nichž většina sloužila u železničního vojska; jeden provozovalo Železniční stavitelství Brno (byl poměrně brzy značně poškozen při nehodě a sešrotován), dvě ASP byly později od železničního vojska převedeny k TSS Starý Plzenec. Stroj byl dvounápravový, jeho obě nápravy byly hnací
Stroj firmy Tamper byla dvounápravová traťová ASP pro podbíjení jednotlivých pražců. Bylo dovezeno pravděpodobně osm exemplářů, z nichž většina sloužila u železničního vojska; jeden provozovalo Železniční stavitelství Brno (byl poměrně brzy značně poškozen při nehodě a sešrotován), dvě ASP byly později od železničního vojska převedeny k TSS Starý Plzenec. Stroj byl dvounápravový, jeho obě nápravy byly hnací a byly vybaveny kapalinovou brzdou. Zdrojem energie byl vznětový motor o výkonu cca 85 kW. Pracovní agregáty ASP byly umístěny před přední nápravou a osazeny celkem 16 podbíjecími pěchy, systém podbíjení byl asynchronní. Zdvihací zařízení bylo kleštinové, kolej byla zvedána dvěma hydraulickými válci, opírajícími se pomocí desek o kolejové lože za hlavami pražců. Další hydraulický válec zajišťoval současně směrovou úpravu koleje. Před strojem se pohyboval předsunutý vozík s vlastním pohonem pomocí elektromotoru, který byl s podbíječkou spojen kabelem. Nivelační i směrovací zařízení byla paprsková se třemi vysílači infračervených paprsků; dva nivelační vysílače umístěné nad kolejnicovými pásy a jeden vysílač směrovacího zařízení vysílaly paprsek na přijímače na stroji. Zdvih koleje probíhal až do okamžiku, kdy přerušovací tabule, umístěné u zvedacích agregátů, přerušily paprsek od vysílače. Princip směrování byl rovněž paprskový, vysílač byl umístěn na předsunutém vozíku bočně ve výšce asi 0,5 m nad temenem kolejnice, přijímač na stroji a přerušovací tabulka v místě úpravy koleje. Naváděcí zařízení směrové úpravy se montovalo na levou nebo pravou stranu stroje tak, aby se v oblouku nacházelo vždy na jeho vnitřní straně. Podbíječka pracovala pouze metodou zmenšování chyb. Podbíjecí agregáty měly specifický náhon vibrace pomocí elektromotorů, ostatní pohyby zajišťovaly hydraulické válce; byl využit princip asynchronního podbíjení. V jediné kabině, umístěné za podbíjecími agregáty, bylo stanoviště obsluhy jak při práci, tak i při jízdě stroje. Tyto podbíječky byly využívány převážně při směrové a výškové úpravě na obnovách kolejí. Nebyly vybaveny táhlovým a narážecím ústrojím a nebyly určeny pro tažení zátěže.
Hmotnost ASP byla 17,73 t, délka stroje v přepravní poloze 5,461 m, v pracovní poloze cca 22 m, maximální rychlost 30 km/h a pracovní výkon až 450 m/h.
Na poskytovanie tých najlepších skúseností používame technológie, ako sú súbory cookie na ukladanie a/alebo prístup k informáciám o zariadení. Súhlas s týmito technológiami nám umožní spracovávať údaje, ako je správanie pri prehliadaní alebo jedinečné ID na tejto stránke. Nesúhlas alebo odvolanie súhlasu môže nepriaznivo ovplyvniť určité vlastnosti a funkcie.
Zdravím autory stránek. S Tamperkami (výrobce firma Canron-Canada),jsem pracoval přes 10 let. Začínal jsem na ASP5 ( to byla 1. Tamperka v republice (Koupila jí Transakta,poté, co stroj jezdil po Evropě jako ukázkový i s mnoha náhradními díly),předešlé 4 ASP byly asi Plassery ??) Byla v Plzni od r.1968 (TSS Starý Plzenec),já na ní přišel v r.1969 na zácvik. Byla stejná jako ta fotkách,jen se střechou a svinovacími plachtami. Na Silvestra 1969 přivezl kamion z Rotterdamu už Tamperku s kabinou,uzavřenou. Dostala číslo ASP19. Na té jsem pracoval až do asi ledna 1980. Byly to super podbíječky zvláště při pokládkách nových kolejí (obnovách) se vyznačovaly velkým zdvihem koleje a klešťovým chytáním kolejnic i v hlubokém štěrku. Ale i na propracování byly samozřejmě používané i pro svoji přesnou nivelaci. Jednoduchost,spolehlivost,nezávislé podbíjecí agregáty s elektromotory,bezzávadový 2taktní motor Detroit Diesel s turbodmychadlem a malou spotřebou a i možnost se otočit pomocí „packy“ ve středu stroje,buď na přejezdu,nebo vložením 2 pražců do koleje.Jen pojezdová rychlost byla malá,(hydromotorem) do 30km/hod. Moc rád na tu dobu kdy jsem na Tamperce pracoval,vzpomínám.