Dvounápravová čistička s vlastním pohonem pojezdu byla určena k plnoprofilovému čištění kolejového lože. Pohon všech částí čističky byl mechanický, při práci stroj postupoval vpřed krátkými trhavými pohyby. Původní motory byly později vyměněny za vznětové vzduchem chlazené motory Tatra o výkonu cca 112 kW. Stroj měl táhlové a narážecí ústrojí. Při čištění byl materiál kolejového lože přemísťován
Dvounápravová čistička s vlastním pohonem pojezdu byla určena k plnoprofilovému čištění kolejového lože. Pohon všech částí čističky byl mechanický, při práci stroj postupoval vpřed krátkými trhavými pohyby. Původní motory byly později vyměněny za vznětové vzduchem chlazené motory Tatra o výkonu cca 112 kW. Stroj měl táhlové a narážecí ústrojí. Při čištění byl materiál kolejového lože přemísťován na levou stranu ve směru práce za hlavy pražců pásovým hrabačem, na kterém byly střídavě umístěny rozrývače a lopatky. Štěrk byl dále přemísťován otáčivým talířem pod shrnovací lopatu, která jej přihrnula na korečkový výtah, jenž ho dopravil do třídiče. V přepravní poloze byl korečkový výtah vytažen nahoru a vsunut dovnitř vozidla. V pracovní poloze zasahoval do průjezdného průřezu a proto musel být na dvoukolejných tratích vždy na vnější straně koleje. K čištění štěrku byl použit třídicí buben tvořený válcem z ocelového plechu s otvory, který se otáčel kolem své osy. Výzisk propadal při otáčení bubnu na příčný pásový dopravník, který jej dopravil mimo kolej, a to pouze na levou stranu. Čistý štěrk se postupně přesouval ke kraji třídicího bubnu, odkud padal na šikmý výsypný plech a z něj podél koleje, nebo byl prostřednictvím spodního dopravníku přemísťován do koleje za zadní nápravu. Prostor mezi hrabačem a zadní nápravou tak zůstával bez štěrku a proto bylo v tomto místě nutno kolej podložit okovanými špalky a klíny. Kolej před čističkou bylo třeba zvedat. Hloubka záběru byla 30 až 75 cm pod temenem kolejnice, přičemž pláň mohla být při těžení upravena v příčném směru jako vodorovná nebo ve sklonu do 5 %. Šířka záběru byla 3,75 m, 2,05 m vlevo a 1,70 m vpravo od osy koleje ve směru práce. Obsluhu tvořili dva strojníci a dvanáct pomocných pracovníků. Protože tento typ byl na začátku 50. let již konstrukčně překonán, byla při objednávce novějšího typu B výrobcem nabídnuta jeho rekonstrukce. K ní v jistém rozsahu nakonec došlo, bližší informace se však nepodařilo zjistit. Hlavní úpravou byla pravděpodobně náhrada třídicího bubnu vibračním třídičem. První čistička byla dodána v červnu 1947 k Traťové materiální správě Kladno. Na Slovensko byl první stroj přidělen v září 1948 a jednalo se o poslední, pátý stroj tohoto provedení. V roce 1954 byly stroje tohoto typu dislokovány takto: č.1 v Plzni, č. 2 v Ústí nad Labem, č. 3 v Hradci Králové, č. 4 v Olomouci a č. 5 v Košicích. V provozu se tento typ udržel pravděpodobně až do 70. let.
Hmotnost stroje byla přibližně 25 t, délka rámu 10,17 m, rozvor 6,21 m a přepravní rychlost do 50 km/h. Hodinový výkon byl do 40 m/h.
Súvisiace
Obrázky
Ostatné
Komentáre
Pridaj komentár
Spravujte súhlas so súbormi cookie
Na poskytovanie tých najlepších skúseností používame technológie, ako sú súbory cookie na ukladanie a/alebo prístup k informáciám o zariadení. Súhlas s týmito technológiami nám umožní spracovávať údaje, ako je správanie pri prehliadaní alebo jedinečné ID na tejto stránke. Nesúhlas alebo odvolanie súhlasu môže nepriaznivo ovplyvniť určité vlastnosti a funkcie.
Funkčné
Vždy aktívny
Technické uloženie alebo prístup sú nevyhnutne potrebné na legitímny účel umožnenia použitia konkrétnej služby, ktorú si účastník alebo používateľ výslovne vyžiadal, alebo na jediný účel vykonania prenosu komunikácie cez elektronickú komunikačnú sieť.
Predvoľby
Technické uloženie alebo prístup je potrebný na legitímny účel ukladania preferencií, ktoré si účastník alebo používateľ nepožaduje.
Štatistiky
Technické úložisko alebo prístup, ktorý sa používa výlučne na štatistické účely.Technické úložisko alebo prístup, ktorý sa používa výlučne na anonymné štatistické účely. Bez predvolania, dobrovoľného plnenia zo strany vášho poskytovateľa internetových služieb alebo dodatočných záznamov od tretej strany, informácie uložené alebo získané len na tento účel sa zvyčajne nedajú použiť na vašu identifikáciu.
Marketing
Technické úložisko alebo prístup sú potrebné na vytvorenie používateľských profilov na odosielanie reklamy alebo sledovanie používateľa na webovej stránke alebo na viacerých webových stránkach na podobné marketingové účely.