Strojní čistička štěrku za hlavami pražců SČH 150 je dvounápravový stroj s vlastním pohonem pojezdu. Přenos výkonu na obě nápravy je hydrostatický přes kloubové hřídele a nápravové převodovky. Kromě čištění štěrku může být použita na čištění a úpravu banketů, úpravu profilu kolejového lože a do omezené hloubky také na prohlubování příkopů. Těžicí zařízení s dosahem 1,2 až
Strojní čistička štěrku za hlavami pražců SČH 150 je dvounápravový stroj s vlastním pohonem pojezdu. Přenos výkonu na obě nápravy je hydrostatický přes kloubové hřídele a nápravové převodovky. Kromě čištění štěrku může být použita na čištění a úpravu banketů, úpravu profilu kolejového lože a do omezené hloubky také na prohlubování příkopů. Těžicí zařízení s dosahem 1,2 až 4,3 m od osy koleje a maximálně 1 m pod temeno kolejnice tvoří dva korečkové elevátory, umístěné po obou stranách stroje. Ve spodní části se nacházejí nahrnovací štíty, jejichž nastavením je možné regulovat šířku záběru. Vytěžený štěrk z elevátoru propadá do jedné z násypek o objemu 1,8 m3, z nichž jej dva stabilní dopravníky s tvarovanými pásy dopravují na vibrační třídič. Plocha síta třídiče je 4 m2. Pročištěný štěrk padá do výsypky o objemu 1,8 m3, z níž je rozdělován na jednu nebo obě strany koleje. Výzisk, který propadl přes třídič, se pomocí stabilního šikmého dopravníku přesouvá vpřed ve směru práce na otočný dopravník, situovaný v přepravní poloze nad kabinou stroje. Otočný dopravník je možné vychýlit o 45° na obě strany, což umožňuje vyložení výzisku do vzdálenosti až 5 m od osy koleje nebo do soupravy vozů před čističkou. Pohon všech pracovních častí je hydraulický. Stroj je vybaven tlakovzdušnou přímočinnou a samočinnou brzdou systému DAKO a ruční brzdou, která je ovládaná z kabiny a působí na levé kolo přední nápravy. Brzdový systém je provázán s hydrostatickým okruhem pojezdu stroje a při nedostatečném tlaku v brzdovém potrubí neumožní pohyb čističky. Při práci stroje se nápravy aretují, aby nedocházelo k nežádoucímu namáhání vypružení. Do čističek tohoto typu byly montovány motory Tatra 930.51 nebo 928.1 o výkonu 153 kW. S vývojem stroje se začalo v roce 1971 a prototyp s označením SČH 72 byl vyroben v letech 1972 až 1974. V roce 1974 byla zahájena sériová výroba čističek typově označených SČH 150, v jejímž průběhu docházelo k některým dílčím zdokonalením, např. na převodovkách, tlumiči výfuku či chlazení motoru a hydraulického oleje. Výroba SČH 150 byla ukončena v roce 1984 strojem s výrobním číslem 48.
TSS KE SČH 150/6 mala, v roku 1986 bola prestavaná na funkčný vzor SČH 150.1 – bol osadený nový dvojsitovy vibračný triedič, nové dopravníky výzisku a zariadenie na odstraňovanie predmetov väčšieho objemu a drnov. Kto vie, ako skončila…
Archívne materiály uvádzajú, že ČSD, Východná dráha, Správa dráhy v Bratislave ku dňu 31.12.1982 eviduje nasledujúce SČH 150: TD Čierna nad Tisou č. 31, TD Košice – juh č. 46, TD Košice – sever č. 39, TD Poprad č. 22, TD Rimavská Sobota č. 26, TD Zvolen č. 44, TD Nové Zámky č. 40, TD Nitra č. 15, TD Vrútky č. 03, TD Trenčín č. 38, TD Bratislava sever č. 42, TSS Košice č. 11 (č. 6 v zozname prečiarknuté) a TSS Bratislava č. 21.
Na poskytovanie tých najlepších skúseností používame technológie, ako sú súbory cookie na ukladanie a/alebo prístup k informáciám o zariadení. Súhlas s týmito technológiami nám umožní spracovávať údaje, ako je správanie pri prehliadaní alebo jedinečné ID na tejto stránke. Nesúhlas alebo odvolanie súhlasu môže nepriaznivo ovplyvniť určité vlastnosti a funkcie.
Na tomto stroji pracujem 19 sezonu a posledná generálka bola robená s prestavbou v roku 1994 MTH Vrutky .Stroj pracuje až do dnes .Označenie stroja je SČH-150.2/38 to znamena že ma na každej náprave prevodovku a hydromotor