Potřeba pokládky nových, zejména optických kabelů podél tratí vedla na začátku 90. let ke stavbě pokladače kabelů. Jako základ byly použity pojezd a kabina z čističky SČH 150, které byly v té době již nadbytečné a přitom k rekonstrukci pro daný účel vhodné. Ukládací pluh na kabely typu HSM dodala dánská společnost Hasle Aarhus. Rekonstrukce spočívá zejména v
Potřeba pokládky nových, zejména optických kabelů podél tratí vedla na začátku 90. let ke stavbě pokladače kabelů. Jako základ byly použity pojezd a kabina z čističky SČH 150, které byly v té době již nadbytečné a přitom k rekonstrukci pro daný účel vhodné. Ukládací pluh na kabely typu HSM dodala dánská společnost Hasle Aarhus. Rekonstrukce spočívá zejména v odstranění pracovních částí čističky, jednostranném zkrácení rámu, doplnění hydraulické ruky, kladecího zařízení a vytvořeni plošiny pro stojany na kabelové cívky. V přední části zůstala původní kabina s řídicími a ovládacími prvky a za ní v podélné ose stroje uložený hnací agregát. Na plošině vznikl prostor pro cívky s kabely a pracovní mechanismus, který je tvořen pevnými a vyklápěcími kladkami pro vedení kabelů, kladecí radlicí a radlicí uhlazovací. Kromě ukládání kabelů z cívek na plošině stroje je možné i uloženíkabelů složených předem. Pro manipulaci s cívkami je stroj vybaven hydraulickou rukou. Na zadní části rámu je upevněn dvojitý kabelový pluh, sestávající ze základové desky připevněné k rámu stroje, tělesa, jež se po této desce posouvá napříč, a dvou ramen, která mají na koncích umístěny otočné radlice. Ty jsou měnitelné podle požadované hloubky uložení kabelů, která může být 80, 100 nebo 120 cm. Součástí pluhu jsou i uhlazovací radlice a pevné a vyklápěcí kladky pro zavádění optických kabelů a varovné fólie. Pohon pracovních částí je hydraulický. V přední části je vozidlo vybaveno narážecím a táhlovým ústrojím normální stavby a umožňuje tažení přívěšené zátěže do hmotnosti 20 t. Přenos výkonu je hydrostatický na obě nápravy. Jízda je možná ve dvou režimech – pracovním a přepravním. Prototyp byl u MTH Praha vyroben v roce 1993 a jako základ byla použita čistička SČH 150 číslo 34, přičemž byly ponechány původní vzduchové a hydraulické obvody i motor Tatra T 930. Protože stroj byl provozně nespolehlivý, byly na něm provedeny v následující zimě některé úpravy. U TSS Mohelnice byl dosazen motor Liaz a upraveny hydraulické rozvody. V závodě MTH v Hranicích na Moravě byly upraveny rozteče držáků na cívky a namontována hydraulická ruka. Pokladač provozovala SZD Přerov (později SDC Přerov resp. Zlín) až do roku 2009, kdy došlo k závadě na pojezdu a v současnosti je, byť jinak funkční, odstaven z provozu. Po nasazení prototypu na Slovensku o něj projevily zájem také ŽSR. Ty svůj pokladač obdržely v roce 1995, kdy byla u MTH Vrútky upravena další čistička SČH 150, na kterou byla u MTH v Hranicích na Moravě namontována pracovní nástavba. Jeho provozovatelem je v současnosti společnost Betamont, která jej mimo jiné nasadila také při kabelizaci trati v Ázerbájdžánu. Pro toto použití bylo vozidlo upraveno na rozchod 1 520 mm a vzhledem k charakteru tamního terénu byly vyrobeny nové radlice s manganovými hroty a byla zesílena hydraulika. Stroj je v současnosti nadále provozován na tratích ŽSR.
Na poskytovanie tých najlepších skúseností používame technológie, ako sú súbory cookie na ukladanie a/alebo prístup k informáciám o zariadení. Súhlas s týmito technológiami nám umožní spracovávať údaje, ako je správanie pri prehliadaní alebo jedinečné ID na tejto stránke. Nesúhlas alebo odvolanie súhlasu môže nepriaznivo ovplyvniť určité vlastnosti a funkcie.
Ten první je odstavený ve starém městě, a vypadá, že čeká na svou poslední cestu.