Lehká zaštěrkovací souprava svým uspořádáním zřejmě neměla charakter (dvoucestného) speciálního vozidla, pro úplnost však do této kapitoly náleží. LZS byly dodávány v sovětském širokorozchodném provedení pro Železniční vojsko (ŽelV) a pro normální rozchod byly střediskem Sázava upravovány výměnou článků plaznic a doplněním přídavnými kladkami proti jejich borcení. První LZS byly dodávány na traktorech typu T-70 s mechanickým
Lehká zaštěrkovací souprava svým uspořádáním zřejmě neměla charakter (dvoucestného) speciálního vozidla, pro úplnost však do této kapitoly náleží. LZS byly dodávány v sovětském širokorozchodném provedení pro Železniční vojsko (ŽelV) a pro normální rozchod byly střediskem Sázava upravovány výměnou článků plaznic a doplněním přídavnými kladkami proti jejich borcení. První LZS byly dodávány na traktorech typu T-70 s mechanickým lanovým ovládáním radlice, další již na S-100 a postupně T-100, T-130 a T-170 s ovládáním hydraulickým. Čelní radlice byla oboustranně doplněna o rozvírací křídla, která vytvářela buď šípovou radlici (při úpravě pláně – délka křídel asi 2,2 m) nebo byla rozevřena a směrem dopředu skloněna (při zaštěrkování koleje – délka křídel až 3,1 m). Některé stroje byly při použití na úpravu pláně před radlicí doplněny výškově stavitelným vodítkem. Na zádi traktoru byla u některých strojů zavěšena rozrývací deska o celkové hmotnosti 2,5 t, po spuštění sloužící k rozrušení ulehlého lože. Do technologického proudu obnovy koleje byly u železničního vojska zpravidla zařazeny dva stroje, před a za pokládku koleje.
Na poskytovanie tých najlepších skúseností používame technológie, ako sú súbory cookie na ukladanie a/alebo prístup k informáciám o zariadení. Súhlas s týmito technológiami nám umožní spracovávať údaje, ako je správanie pri prehliadaní alebo jedinečné ID na tejto stránke. Nesúhlas alebo odvolanie súhlasu môže nepriaznivo ovplyvniť určité vlastnosti a funkcie.