Problémy se zvyšováním produktivity při výrobě a dopravě betonu, zejména při budování základů trakčních stožárů, vedly k výrobě pojízdných betonárek. S jejich vývojem se u Výzkumného ústavu stavebních a keramických strojů Brno začalo již v polovině 50. let a první prototyp byl vyroben pravděpodobně v roce 1960. Betonárka byla plně mechanizovaná, s poloautomatickým řízením provozu. Štěrkopísek se do míchačky dopravoval
Problémy se zvyšováním produktivity při výrobě a dopravě betonu, zejména při budování základů trakčních stožárů, vedly k výrobě pojízdných betonárek. S jejich vývojem se u Výzkumného ústavu stavebních a keramických strojů Brno začalo již v polovině 50. let a první prototyp byl vyroben pravděpodobně v roce 1960. Betonárka byla plně mechanizovaná, s poloautomatickým řízením provozu. Štěrkopísek se do míchačky dopravoval mechanickou lopatou z upravených železničních vozů. Doprava vody a volně loženého cementu byla mechanizována. Pro míchání betonové směsi byla použita kontinuální míchačka. Pomocí skládacího, výsuvného a otočného dopravníku se betonová směs dopravovala přímo do výkopu. Betonárku bylo možné napojit i na vnější elektrický zdroj. Technický výkon těchto betonárek byl 10 resp. 15 m3/h volně sypané betonové směsi a 6 až 8 m3/h zpracovaného betonu. Celkem byly vyrobeny pravděpodobně dvě betonárky KM 10 a tři KM 15, které byly dále modernizovány. Poslední byly vyřazeny z provozu až po dodávkách betonárek PB 18 na začátku 21. století.
Na poskytovanie tých najlepších skúseností používame technológie, ako sú súbory cookie na ukladanie a/alebo prístup k informáciám o zariadení. Súhlas s týmito technológiami nám umožní spracovávať údaje, ako je správanie pri prehliadaní alebo jedinečné ID na tejto stránke. Nesúhlas alebo odvolanie súhlasu môže nepriaznivo ovplyvniť určité vlastnosti a funkcie.