Technologie pokládky a snášení kolejových polí resp. výhybek zásadním způsobem ovlivňuje dobu potřebnou pro výstavbu nebo rekonstrukci kolejí nebo staničních zhlaví. Proto i výroba mechanizace určené k tomuto účelu směřovala jak k ulehčení namáhavé fyzické práce, tak ke zvyšování produktivity práce. První stroje se u nás při pokládce začaly používat v meziválečném období a byly to soupravy německých ručních konzolových jeřábů typu...
Technologie pokládky a snášení kolejových polí resp. výhybek zásadním způsobem ovlivňuje dobu potřebnou pro výstavbu nebo rekonstrukci kolejí nebo staničních zhlaví. Proto i výroba mechanizace určené k tomuto účelu směřovala jak k ulehčení namáhavé fyzické práce, tak ke zvyšování produktivity práce. První stroje se u nás při pokládce začaly používat v meziválečném období a byly to soupravy německých ručních konzolových jeřábů typu Neddermeyer pro pokládku kolejových polí, které pojížděly po pomocné kolejnicové drážce, a parní jeřáby, které byly dislokované jako nehodové u tehdejších výtopen a používaly se při obnovách výhybek. Na konci 40. let byly do provozu uvedeny tuzemské ruční pojízdné portálové jeřáby pro pokládku kolejových polí Ing. Vošahlíka odlehčené konstrukce, které se značně rozšířily. V 60. letech byla tato technologie doplněna jeřáby s elektrickým pohonem, které se však již nerozšířily, a to zejména z důvodu počínajících dodávek výkonnějších strojů. Těmi v té době byly sovětské kladecí jeřáby typu UK 25/9 s nosností 9 t, často podle konstruktéra označované jako jeřáby systému Platov, jejichž dovoz byl zahájen v první polovině 60. let. Kladecí jeřáby UK 25/9 byly postupně doplňovány výkonnějšími stroji UK 25/10,5 a později nahrazovány typem UK 25/18 o nosnosti 18 t, které byly dodávány až do konce 80. let. V 60. letech začal domácí průmysl dodávat nakladač mostních provizorii a zejména pokladače kolejových polí PKP 25/20 o nosnosti až 20 tun, zpočátku využívané především železničním vojskem. Tyto pokladače byly v různých modifikacích vyráběny až do roku 1991, kdy byl dodán poslední PKP 25/20i. Pro pokládku výhybek sevyužívaly kolejové jeřáby různých typů. Všechny uvedené stroje pracovaly na principu snášení starých a pokládky předem smontovaných kolejových polí.
Na začátku 80. let začaly ČSD uvažovat o nákupu moderního obnovovacího vlaku, tzv. stroje pro oddělenou pokládku koleje, který kolejový rošt vyměňuje kontinuálně. Za tímto účelem byly na našich tratích předvedeny stroje P811S firmy Matisa v roce 1984 a SUM 1000 firmy Plasser & Theurer v roce 1985. Volba padla na stroj rakouské firmy a v roce 1986 byl do provozu nasazen obnovovací stroj SUM 1000 CS. Odlišné technologie pokládky se u nás začaly zavádět až v souvislosti se společensko-ekonomickými změnami po roce 1989, kdy soukromé stavební společnosti začaly používat stroje dovezené ze zahraničí (např. Geismar UWG, Valditera TLP 550 T 28, Desec TL 50), což souviselo především s výstavbou koridorů a používáním výhybek na betonových pražcích, pro jejichž pokládku kolejové jeřáby již nepostačovaly. Podobně jako jiné pracovní stroje a kolejová vozidla byly rovněž některé starší kladecí prostředky rekonstruovány a modernizovány; tak vznikly jak modifikace jeřábu UK 25/18, tak zejména značný počet různých verzí pokladačů PKP 25/20.
Železniční kolejové jeřáby, které se používají i pro kladení jednotlivých dílů železničního svršku, jsou uvedeny v kapitole 7. Pokladače PKP, upravené pro pokládku kolejí s rozchodem 760 mm a 1000 mm, jsou popsány v kapitolách, věnovaných strojům pro úzkorozchodné tratě.
Na poskytovanie tých najlepších skúseností používame technológie, ako sú súbory cookie na ukladanie a/alebo prístup k informáciám o zariadení. Súhlas s týmito technológiami nám umožní spracovávať údaje, ako je správanie pri prehliadaní alebo jedinečné ID na tejto stránke. Nesúhlas alebo odvolanie súhlasu môže nepriaznivo ovplyvniť určité vlastnosti a funkcie.
Funkčné
Vždy aktívny
Technické uloženie alebo prístup sú nevyhnutne potrebné na legitímny účel umožnenia použitia konkrétnej služby, ktorú si účastník alebo používateľ výslovne vyžiadal, alebo na jediný účel vykonania prenosu komunikácie cez elektronickú komunikačnú sieť.
Predvoľby
Technické uloženie alebo prístup je potrebný na legitímny účel ukladania preferencií, ktoré si účastník alebo používateľ nepožaduje.
Štatistiky
Technické úložisko alebo prístup, ktorý sa používa výlučne na štatistické účely.Technické úložisko alebo prístup, ktorý sa používa výlučne na anonymné štatistické účely. Bez predvolania, dobrovoľného plnenia zo strany vášho poskytovateľa internetových služieb alebo dodatočných záznamov od tretej strany, informácie uložené alebo získané len na tento účel sa zvyčajne nedajú použiť na vašu identifikáciu.
Marketing
Technické úložisko alebo prístup sú potrebné na vytvorenie používateľských profilov na odosielanie reklamy alebo sledovanie používateľa na webovej stránke alebo na viacerých webových stránkach na podobné marketingové účely.